Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

COOLING&HEATING 4U S.C

Wrocław

1

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Pompy ciepła. Czym kierować się podczas wyboru ogrzewania do domu?

Autor: COOLING&HEATING 4U SC, publikacja: 2020-05-09

Wybierając źródło ogrzewania do domu podczas etapu projektowania, zastanawiamy się, jakie wybrać. Na samym początku zbieramy informację, pytamy znajomych, rodziny. Szukamy informacji na temat cen urządzeń, ich sprawności oraz gwarancji itp. Jak już zdecydujemy, czy ma być to urządzenie gazowe, czy też rozwiązanie takie jak pompa ciepła, zaczynamy wchodzić w gąszcz informacji i szumu informacyjnego. Wybór takiego rodzaju ogrzewania nie jest prosty, lecz konieczny. Jeśli mamy możliwość podłączenia do nowo budowanego domu gazu, powinniśmy to zrobić. Jeśli jednak nie ma możliwości podłączenia gazu ziemnego, a zbiornika z paliwem płynnym nie mamy gdzie umieścić, możemy zacząć się zastanawiać nad pompą ciepła.

Pompa ciepła – ogrzewanie domu

Wybór ogrzewania – od czego zacząć?

Wybór firmy instalacyjnej

Dobry instalator – a od tego powinniśmy zacząć – zaproponuje nam wstępne rozwiązanie z doborem urządzenia.

Należy zaznaczyć, że warto korzystać z instalatorów posiadających autoryzację danego producenta, gdyż daje to gwarancję na poprawnie zamontowane urządzenie. Taką autoryzację posiada między innym firma COOLING&HEATING 4U z Wrocławia.

Czytaj też: Czy ogrzewanie pompami ciepła się opłaca?

Dobór pompy ciepła

Poprawnie dobrane urządzenie typu pompa ciepła zawsze dobierane jest indywidualnie do zaprojektowanej i niejednokrotnie wykonanej już instalacji CO.

Jeśli w domu mamy ogrzewanie w 100% podłogowe lub mieszane, najlepszym i najoszczędniejszym rozwiązaniem jest wybór pompy typu Split. Pompy ciepła tego typu dają najefektywniejszą pracę.

Należy zwrócić uwagę, aby moc pompy została wyliczona na podstawie danych, takich jak: ocieplenie ścian, dachu, rodzaju ścian, liczby okien, grubości styropianu położonego podczas wykonywania CO oraz wielkości ogrzewanego metrażu. Takie informacje wystarczą do wyliczenia zapotrzebowania energetycznego dla budynku.

Nowoczesne pompy posiadają sprężarkę inwerterową, co pozwala na redukcję mocy podczas pracy. Niejednokrotnie zmniejsza to rachunki.

Jeśli przeprowadzamy modernizację naszej kotłowni i zastanawiamy się, jakie rozwiązanie wybrać, powinniśmy zacząć od pomp ciepła typu Monoblok. Posiadając w naszym domu tylko grzejniki, pompa ciepła typu Monoblok jest strzałem w dziesiątkę.

Nowe pompy ciepła Monoblok Vaillant czy Saunier Duval oparte na naturalnym czynniku R290 zapewnią wysoki parametr zasilania. Nie musimy wtedy martwić się o to, czy nasze grzejniki będą ciepłe podczas jesiennych i zimowych dni i nocy (temperatura zasilania do 75°C).

Pompa ciepła z klimakonwektorem

Gwarancja na pompę ciepła

Zwarta konstrukcja tych pomp gwarantuje długą i niezawodną pracę przez długie lata.

Pięcioletnia gwarancja na pompy ciepła Vaillant czy Saunier Duval oraz serwis producenta zapewniający dojazd w każdy zakątek Polski daje nam spokój użytkowania urządzenia.

Pompy ciepła – koszty

Podsumowując wszystkie za oraz przeciw, bierzemy również aspekt samego kosztu takiej inwestycji. Przykładowo dla domu 5-8-letniego o metrażu ok. 120 m2 i ogrzewaniu podłogowym wystarczy pompa typu Split o mocy przybliżonej 5 kW. Szacunkowy koszt instalacji pompy ciepła waha się między 30 000 a 38 000 złotych.

Jeśli mamy dom, w którym w 100% są grzejniki, a metraż domu to ok. 200 m2, dom jest po modernizacji i posiada 10 cm styropianu, wystarczy moc ok. 11 kW i pompa ciepła typu Monoblok. Przybliżony koszt około 52 000-56 000 zł. Taką pompą jest aroTHERM plus firmy Vaillant. Jest to stosunkowo nowy produkt, lecz z powodzeniem zaspokoi nasze zapotrzebowanie energetyczne.

Każda instalacja jest inna, dlatego też instalator z doświadczeniem oraz odpowiednimi certyfikatami od producenta urządzeń daje nam pewność, iż podłączenie oraz uruchomienie będzie prawidłowe. Marka premium pomp ciepła może dać nam pewność oraz spokój ducha i naszej kieszeni, iż posłużą one przez wiele lat.

Pompy ciepła – kryteria wyboru

Podsumowując, nie bierzmy wyłącznie aspektu cenowego wybranego rozwiązania, lecz również jakość materiałów, gwarancję rzeczywistą producenta, nie gwarancję dawaną przez instalatorów VIP, gdzie i w jakim czasie będzie reagował serwis w przypadku awarii i czy poskładana kotłownia składa się ze wszystkich niezbędnych podzespołów jednego producenta.

Wybierzmy firmę autoryzowaną z doświadczeniem, taką jak COOLING&HEATING 4U.

Pompy ciepła - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 24 589 Sprzedawców Pomp Ciepła najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o pompach ciepła